Quantcast
Channel: Passzívház magazin » passzívház szellőzés
Viewing all 33 articles
Browse latest View live

Beszámoló a passzívház fővárosából

$
0
0

EGY 2 ÉVE ELKÉSZÜLT TÁRSASHÁZ ÉS EGY ÉPÍTÉS ALATT ÁLLÓ PASSZÍVHÁZ LAKÓTÖMB

Passzívház lakótömb

Passzívház lakótömb

14.767 m2-es passzívház lakókomplexum rövid bemutatása,
és egy ott élő fiatal házaspár tapasztalatai:


Németországi utam során a napokban lehetőségem nyílt megnézni, már lakottan egy  passzívház lakótömböt, amelynek építését nyomon követtem. Egy fiatal házaspár mesélt tapasztalatairól, milyen egy passzívházként épült társasházban lakás tulajdonosnak lenni.

Németországban az a szlogen járja, aki manapság nem passzívházat épít, vagy nem passzívházban vesz lakást, abban csak ő maga a hibás. Németországban ún. passzívház „boom”-ról lehet beszélni, hiszen az új építésű házaknál szinte már nem is jön szóba más építési irány, csak a passzívház. Az elmúlt 10 évben több, mint 100.000 m2 új lakás és 2 iskola épült passzívházként. (Az egyik iskoláról áprilisban beszámolunk a németországi passzívház konferencia kapcsán.).

2006–ban épült a 149 lakásegységből, ill., a földszinten üzlethelyiségekből álló lakókomplexum.

Belső kert

Belső kert

Ez a projekt eddig Európa legnagyobb passzívház komplexuma. U alakban helyezkednek el az épületek, ill., a belső udvar alatt mélygarázst építettek. Természetesen a mélygarázs az ún. termikus burkon kívül van. A garázsok ( 156 parkolóhely) födéme alulról 25 cm hőszigetelést kaptak. A homlokzaton itt láthatjuk a példát arra, milyen látvány a hőszigetelés levágása a téli jobb benapozás miatt az ablakok körül.
Nagyvonalú, lakásbelsőket alakítottak ki, kellemes a belső udvarra néző teraszokkal. A nyílászárók 5 kamrás műanyag ablakok, ill., teraszajtók.

A tervezés során úgy tapasztalom, nálunk idegenkednek attól az építtetők, hogy a teraszra egy-két lépcsőfokkal fel kelljen lépni. Azért is készítettem erről részletfotót, hátha segít a meggyőzésben, nem is olyan rossz ez a megoldás.

Terasz dobogóval

Terasz dobogóval

A műszaki okok miatt kialakuló lépcsőzést a fiatal házaspár kifejezetten kedveli. Ő szerintük jól használható a kis dobogószerű rész, és még kellemes a látvány is.
A passzívház lakó komplexumnak  3 fűtő egysége van, amelyek 4-7 házat látnak el. A 15 háztömbre osztott passzívházban minden egyes épülethez 1 központi hőcserélős szellőzőrendszer tartozik. A fiatal házaspárt kérdeztem, hogy nem zavaró-e a szellőzőrendszer. Megmutatták a befújó, ill., elszívó fejeket a helyiségeknél. Észre sem veszik, hogy működik, nem zajos, és nincs huzat érzetük sem. Egy nagyon egyszerűen kezelhető szabályozóval lehet csökkenteni, ill., erősíteni a befújt levegő mennyiséget.

Szellőző

Szellőző

Szellőzőrendszer szabályozó

Szellőzőrendszer szabályozó

Összesen 3 gázkazánnal biztosítják a légfűtést, a fürdőszobában lévő törülközőszárítók fűtését, ill., a hőcserélő segítségével a melegvíz ellátást. Mivel passzívházról van szó, természetesen a már jól ismert 15 kWh/m2év hőszükségletet nem lépték túl. A lépcsőházi nyílászárók is a passzívház kritériumnak megfelelőek, itt fa ablakokat, ill., bejárati ajtót építettek be. Az összes hasznos lakófelület: 14767 m2. Igen nagy lakóegységről van szó.

Lakásbelső

Lakásbelső

A kedves fiatal házaspár, aki vendégül látott engem, nagyon elégedettek a döntésükkel, hogy belevágtak egy passzívház lakás megvásárlásába 2 évvel ezelőtt. A fűtési költségük havonta 50 Euro, persze hozzá kell tenni Németországban magasabbak a gáz ill, villamos áram díjak, mint nálunk.

Nyílászárók a lépcsőházban

Nyílászárók a lépcsőházban

Terasz

Terasz

Egy másik, szintén igen nagy volumenű építkezés kezdődött nemrégen szintén nem messze a városközponttól. A képek a márciusi állapotot mutatják. Az építésről még beszámolunk majd a későbbiekben.

Épülő passzívház lakótömb

Épülő passzívház lakótömb

Épülő passzívház lakótömb 2

Épülő passzívház lakótömb 2


Passzívház gépészet- 1.rész- Légkezelés

$
0
0

Passzívház gépészet- légkezelés- hővisszanyerős szellőzőrendszer

hővisszanyerős szellőzőrendszerrel légkezelés passzívházban

Miért kell kezelnünk a levegőt?

A közhiedelemmel ellentétben ez nem passzívház-specifikus probléma. Bármelyik hagyományos épületben nyílászárócsere után szembesülhetnek azzal a problémával, hogy penészesedés jelentkezik, magas a páratartalom, olykor még haláleset is előfordul a gázkészülék égéstermékének visszaáramlása következtében.

Mi ennek az oka?

A hagyományos nyílászárók „beépített” szellőzéssel készültek, a záródó felületek közt nem volt gumitömítés, hanem csinos kis rések biztosították az oxigéndús friss levegőt a bentlakók életéhez. Ezt igyekszünk évek óta megszüntetni a jól menedzselt reklámkampányok hatására. Olyan reklámmal kevésbé találkozhattunk,amely felhívta volna a figyelmet arra, hogy egy felnőtt embernek óránként 20 m3 friss levegőre van szüksége nyugalmi állapotban.

Hagyományos ablakokkal rendelkező házban lakók átmenetileg megnyugodhatnak, náluk rendben van a légcsere.

Igen, de mekkora ennek a mértéke?

Mivel nehezen mérhető folyamatról beszélünk, támaszkodjunk a szakirodalmi adatokra. A szabadtérben lévő széljárás függvényében 2-3-szor cserélődik ki a teljes légtérfogat, amely egy 100 m2-es ház esetében 600-900 m3 frisslevegő beáramlását jelenti óránként.
De ez 30-75 fő részére elegendő friss levegő, és ha csak hárman laknak, ráadásul egész nap nincsen otthon senki?

Mibe is kerül ez a lakóknak?

A hazai telek átlaghőmérséklete 3°C, ha a lakásban 23°C-ot tartanak – huzatos lakásban ez nem is túl magas a jó közérzethez -, akkor átlagosan, a kisebb értékkel számolva is, 600 m3 20 °C-os levegő levegő hőtartalmát „dobjuk ki” óránként az ablakon, pontosabban az ablakréseken. Ennek pótlására egy gázkazán naponta 10 m3 földgázt fog felhasználni, egész télen összesen 1 800 m3-t – ezt hívják filtrációs hőveszteségnek. A fűtési energiafogyasztás másik (még nagyobb) része a transzmissziós (épületszerkezeti hővezetés) hőveszteség.

hővisszanyerős szellőzőrendszer

Nem lehetne a filtrációt valahogyan „kikapcsolni” vagy legalább szabályozni?

Hogyne lehetne!
Jól záródó nyílászárók, légtömör épület, és egy hővisszanyerős szellőztető gép kell hozzá.

Erre mondják olykor a helytelenül informált érdeklődők, hogy nem akarnak „vastüdőben” élni. Sokan nem tudják, hogy egy korszerű irodaházban vagy egy hipermarketben hatalmas légkezelőgépek biztosítják a friss, előtemperált levegőt. Az autójából nem akarja senki kiszereltetni a klímát és a pollenszűrőt, hiszen sokak allergiája az autóban utazva tünetmentessé válik, arra az időre legalább, amíg utazik. Igaz, a gépkocsikban még nincs hővisszanyerés, de még megélhetjük, hogy ott is energiát akarunk majd megtakarítani.

A hővisszanyerős szellőztetőgép működéséről azt érdemes tudni, hogy az elhasznált levegőből annak „kidobása” előtt kivonja a hőenergiát, és a beszívott levegőt azzal előfűti (ez a téli üzem, nyáron ugyanezt teszi, csak fordított irányú a hőtranszport).
A jobb gépek hatásfoka (a hővisszanyerés hatékonysága) 80-99%vagyis a beszívott friss levegő hőmérsékletével közel azonos lesz a kidobott levegő hőmérséklete. Tehát szinte nullára csökken a filtrációs veszteség (nyáron a filtrációs hőterhelés).

Akkor végül mi ebben a rossz?

Nyilvánvalóan semmi, hacsak nem a berendezés ára.
Néhányan a kidobott hőenergia visszanyerését a megújuló energia kategóriába sorolják, talán joggal.

passzívház gépészet - szellőztetés

Egy fontos kiegészítő egység szükséges még a légkezelő gép működéséhez. Ez is a kulcskérdések közé tartozik. Téli üzemben, nulla fok alatti beszívott levegő esetén szükséges egy előfűtés, ami a légkezelő hőcserélőjének eljegesedését akadályozza meg.

Három gyakori megoldás létezik erre:

1.    Elektromos árammal való előfűtés (hűteni nem tud nyári üzemben). Ez a legolcsóbb műszaki megoldás, az üzemeltetési költsége viszont rendkívül magas. Valljuk be, nem is illik egy passzívház szellemiségéhez.

2.    Levegő/talaj hőcserélő, amely 50-80 méter hosszúságú, 1,5-2,5 méter mélyen a talaj szintje alatt elhelyezett 200-300 mm átmérőjű műanyagcső (a „deluxe” változat ezüst baktériummentesítő belső bevonattal). A friss levegő az épülettől távolabb elhelyezett beszívó tornyon (mindössze 1-1,5 méter magas) keresztül jut a talajhőcserélőbe. Ennek a létesítése a legköltségesebb, de az üzemeltetési költsége gyakorlatilag nulla. A klasszikus passzívházak egyik alapeleme volt korábban, ma már ritkán alkalmazzák. Nyári üzemben előhűtési funkciót is ellát, de csak szimbolikus mértékű hűtési teljesítményt képes biztosítani. Életciklusa során szükséges tisztítása bonyolult mutatvány.

3.    Talajkollektor vagy talajszonda, műanyag csőben áramoltatott fagyálló folyadék közvetítő közeggel (nem sólé, mint az sok helyütt tévesen olvasható), szivattyúval, és a beszívott levegő légcsatornájában elhelyezett kaloriferrel (mini radiátor, lamellás felületnöveléssel). A légbeszívó nyílás ilyenkor az épület oldalfalán kerül kialakításra. Telepítési költsége (gyári kalorifer egységgel együtt) közel azonos a levegő/talaj megoldáséval, üzemeltetés költsége van, de minimális. Egy 40 – 60 W-os szivattyú fogyasztásáról van szó, fagyos időben és kánikulai időszakban. Megfelelő méretezés esetén intenzívebb hűtőhatásra számíthatunk. A kalorifer tisztítása lényegesen egyszerűbb feladat, mint az előző megoldásnál a talajban lévő légcsatornáé.

passzívház gépészet

Az Energiakulcs®épületgépészeti rendszer előnyei a hagyományos megoldásokhoz képest szellőztetés tekintetében:

- Komplex, mivel egy egységként kezeli a fűtési, hűtési, szellőztetési és melegvíz-előállítási igényeket, ezáltal kiküszöbölhető a felesleges túlfűtés, túlhűtés

- Költséghatékony, mivel a szellőző levegő előfűtését precíziós szabályzással minimalizálja, továbbá az erre a célra használt hőenergia ára a hőszivattyú COP értéke miatt igen alacsony,  mintegy hetede az elektromos előtemperálásnak.
Előhűtésre a hőszivattyú hőnyerő oldalát (talajkollektort/talajszondát) használja, amely így semmilyen többlet költséget nem jelent, hiszen a hőszivattyú miatt egyébként is megvalósul.

passzívház gépészet- hőszivattyú-szellőztetés

Szellőztetés családi házban

passzívház-gépészet

A képeken látható épület nem illusztráció, hanem egy Zsámbékon felépült passzívház.

A fenti családi ház jó példája annak, hogy egy passzívház nem feltétlenül drágább, mint egy A+-os épület, ha mindenre kiterjedő figyelem övezi a tervezést és kivitelezést.
Az épület fontosabb paraméterei: 135 m2 lakóterület, 40 m2-es garázs, 240 000 Ft/m2 kivitelezési költség.

passzívház gépészet

Épületgépészeti berendezések:

-    talajkollektor,
-    Sirac geotermikus hőszivattyú,
-    Zehnder szellőztetőgép,
-    Energiakulcs rendszer,
-    Internorm nyílászárók,
-    20 cm-es mészhomok tégla,
-    30 cm grafitos EPS hőszigetelés.

A következő cikkünkben az alacsony energiafogyasztású épületek és a passzívházak fűtési lehetőségeit vizsgáljuk át részletesen. (x)

EKlogo2013

Újabb minősített passzívház családiház Magyarországon

$
0
0

IMG_2856Az építtetők határozott igénye volt, hogy alacsony energia felhasználású, passzívházat hozzon létre a tervező. Az építésztervezőnek nem volt még tapasztalata passzívház tervezésben, ezért felkérte passzívház szakértőként a Sigray + Partner Építész Irodát. Nagyon jól sikerült az együttműködés az építtető, az építésztervező és a passzívház tervezést tanácsadással segítő építész iroda között.

IMG_3200Az épület végleges helyének meghatározása előtt több variációt is felvázoltak. A variációkhoz természetesen részletes benapozási vizsgálatok is készültek. A benapozás szerkesztésénél a szomszéd telekhatáron lévő magas növény-sövény falat is figyelembe vették. A telek tájolási adottsága szerint az utcafrontra (DNY-i tájolás) kerültek a felső szinti gyerekszobák. A földszint + tetőteres kialakítás jó megoldást nyújtott a kívánt funkciók és megcélzott épület nagyság eléréséhez. A nettó hasznos alapterület: 138,0 m2. A felső szinten a gyerekszobák mellett kapott helyet a szülői háló, gardrób és a közös fürdőszoba is. A földszinten a fő funkciók mellett dolgozószobát, gépészeti helyiséget és mosókonyhát is kialakítottak.

A szerkezetről:

20 cm vastagságban készült a lemezalap, néhol megerősített vastagságban. A lemezalap alá nagy nyomószilárdságú XPS lapokat fektettek.

031

032

040

043

A külső teherhordó falak Silka 20 cm-es mészhomok tégla falazat, a válaszfalak Ytong téglából készültek.

IMG_1532

A nyílászárók természetesen 3 rétegű, passzívház szintűek, zsaluzia árnyékolással megoldva.

IMG_1131

IMG_1165

IMG_2359

A külső vakolt felületek alatt 30 cm EPS hőszigetelés készült.

IMG_1164

IMG_2580

Gépészet:

A passzívház családi ház gépészeti rendszerénél a gázkazán mellett döntöttek a tulajdonosok, többféle alternatívát is mérlegelve. Kis teljesítményű gázkazán adja a kiegészítő fűtést padló felületi fűtési rendszeren keresztül.

IMG_2304

A fürdőszobákban elektromos törülköző szárítós radiátorokat terveztek kiegészítésként. A szabadon vezetett gerincvezetékeket Amaflex SH hőszigeteléssel szerelték. A hővisszanyerős szellőztető berendezés típusa Paul Novus 300, amelyet a földszinti gépészeti helyiségbe telepítettek.

IMG_0596

IMG_0597

A frisslevegő vételi légcsatornába sóoldatos talajhő hasznosító hőcserélőt (Paul SD 500) építettek be, ezzel előkezelve a beszívott levegőt. A befúvó és az elszívó légcsatornákba hangcsillapítót telepítettek. A légcsatornákat a gépészeti helyiségben szabadon, a többi helyiségben álmennyezetben, illetve a tetőtérben vezették.

IMG_2317

A kertben kerti tárolót építettek, nagyon hasznos a kerti szerszámok tárolására is. Bár az épület nagyrészt az utcafrontra, illetve az oldalkert felé tájolt, mégis jól használható közvetlen kijárattal a hátsó, intim kertrész.

IMG_0517

A kisgyermekes fiatal házaspár az első telet töltötte a passzívházban nagy megelégedettséggel.

Zehnder légcsatornák

$
0
0

Légcsatorna rendszerek

Zehnder-logo-S

A Zehnder kizárólag műanyag légcsatorna rendszereket gyárt, amelyek rendelkeznek SKZ minősítéssel. A német SKZ vizsgálóintézet szavatolja a gyártó által megadott műszaki adatok hitelességét, a műszaki és kémiai paraméterek megfelelőségét, a cső mechanikai tulajdonságait.

SKZ_Geprueft_ Mesterséges öregítési eljárásokkal igazolják a Zehnder Comfotube légcsatornák élettartamát.

Zertifizierung_SKZ_045_Print

A légcsatornák szerelhetők épületszerkezetbe (vasbeton födémben),

comfotube-tva-fodemben

Comfotube légcsatorna és TVA75-P rácsfogadó elem vasbeton födémben szerelve

és természetesen szerelhetők falon kívül elburkolva (álmennyezetben) vagy födém fölött hőszigetelő rétegben (pl. utólagos cellulóz befúvással szigetelve). Az egyes légcsatorna ágak légmennyiségének beállítása Comfoset zajtalan fojtóelemek beépítésével történik.

ComfoTube_Rundrohr_flat51_

Zehnder műanyag légcsatornák kör keresztmetszetű (NA75 és NA90) és laposított kivitelben

A komfort szellőztető rendszerekkel szemben támasztott követelményeket a DIN1946-6 foglalja össze, eszerint az elosztó légcsatorna hálózatban megengedett maximális légsebesség 3 m/s (normál fokozat). Ennek figyelembevételével a Zehnder légcsatornákban szállított levegő mennyisége a névleges szellőzési mennyiség esetén:

Comfotube 75 31,5 m3/h (nagyobb légmennyiség igény esetén a két légcsatornát kell a helyiségbe vezetni)
Comfotube 90 46,4 m3/h
Comfotube Flat 51 45 m3/h

A légcsatorna rendszerek építéséhez számos kiegészítő áll rendelkezésre. Többféle rácsfogadó elem és doboz, a hozzá tartozó szelepekkel vagy rácsokkal. Kérje külön rács katalógusunkat!

Zehnder_ComfoSet_75_P

Zehnder Comfoset a levegő mennyiségének beállítására

TVA-P75

Zehnder TVA-P 75 rácsfogadó elemek

Zehnder_Gitter_OnFloor_SacreCoeur_E_PrintLégcsatorna tisztítása

A légcsatornák belső védőfóliával ellátottak (Clinside).

InFloor_2008_m_Label_

Zehnder Comfotube Flat légcsatorna

A fólia igen kis sugarú hajlításkor sem sérül (minimum hajlítási sugár 1D). A Zehnder légcsatornák tisztíthatóságát a német központú Hygiene Institut (Gelsenkirchen) igazolja mindkét csőtípus esetén. A légcsatornák tisztítását 5-8 évente javasoljuk, erre kész technológia áll rendelkezésre a magyarországi felhasználók számára is.

Hygiene_Siegel_ComfoTube_75

Hygiene Institut

 

Z_ComfoTube_Original_Button_

Comfotube Flat Das Original

Nyári légcsatorna akció

A nyári időszakban az akcióban résztvevő forgalmazó partnerek jelentős kedvezménnyel kínálják a kör keresztmetszetű Comfotube 75 rendszerelemeket. Érdeklődni az akcióban résztvevő partnereknél lehet! Részletek a honlapon:  http://comfosystems.hu/hirek-esemenyek/55-zehnder-nyari-akcio

Comfotube 75 légcsatorna a nyári időszakban akciós áron kapható!

A Zehnder megoldásokról a gyár magyarországi képviselője vagy a magyarországi kereskedelmi partnerek nyújtanak tájékoztatást. (x)

Tóth István

értékesítési vezető

Zehnder Group Deutschland GmbH Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviselet

Mobil: 30-268-7010

Email: istvan.toth@zehndergroup.com

Web: www.comfosystems.hu

Passzívház iskola Frankfurtban

$
0
0

Beszámoló a 13. Német Passzívház Konferenciáról

Az iskola épülete

Az iskola épülete

Frankfurtban már a 2. iskola épül passzívházként.

Egy általános iskoláról van szó, amelyhez nagy tornacsarnok tartozik. Németország sem áll túl jó helyen a pisai felmérésben. Ezért a célkitűzés, hogy az iskolák passzívházként épüljenek, több hasznot is hozhat.

A tantermek levegője fontos szerepet játszik abban, hogy a gyerekek ne fáradjanak el az óra végére. Az órák végére elhasználódik a levegő, és van amikor a szünetben is elmarad a szellőztetés.

A szellőztetés jó ha megtörténik, de ezzel természetesen energiát veszítünk.

Bejárati csarnok

Bejárati csarnok

Egy passzívház iskolánál mindkét szempont megoldódik, vagyis állandó friss levegőt kap a tanterem a szellőzőrendszeren keresztül, így nem szükséges az ablakot kinyitni. Ezzel nem lesz energiaveszteség.

Természetesen a passzívház kritériumot nemcsak a hővisszanyerős szellőzőrendszer betervezése biztosította. A tervezők már a megfelelő épület elhelyezéssel, tájolással, tömegformálással sokat spóroltak az épület energiafogyasztásán.

Érdekesség, hogy az előcsarnokban elhelyezett táblán a gyerekek is nyomon követhetik a pontos mért értékeket, pl. a Co2 koncentrációt az épületben.
A jó tapasztalatok miatt egyre több iskola épül már passzívházként Németországban.

A pontos értékeket mérő tábla az előcsarnokban (nem minden értéket mért éppen, mert hétvége volt)

A pontos értékeket mérő tábla az előcsarnokban (nem minden értéket mért éppen, mert hétvége volt)

Zehnder légcsatornák

$
0
0

Légcsatorna rendszerek

Zehnder-logo-S

A Zehnder kizárólag műanyag légcsatorna rendszereket gyárt, amelyek rendelkeznek SKZ minősítéssel. A német SKZ vizsgálóintézet szavatolja a gyártó által megadott műszaki adatok hitelességét, a műszaki és kémiai paraméterek megfelelőségét, a cső mechanikai tulajdonságait.

SKZ_Geprueft_ Mesterséges öregítési eljárásokkal igazolják a Zehnder Comfotube légcsatornák élettartamát.

Zertifizierung_SKZ_045_Print

A légcsatornák szerelhetők épületszerkezetbe (vasbeton födémben),

comfotube-tva-fodemben

Comfotube légcsatorna és TVA75-P rácsfogadó elem vasbeton födémben szerelve

és természetesen szerelhetők falon kívül elburkolva (álmennyezetben) vagy födém fölött hőszigetelő rétegben (pl. utólagos cellulóz befúvással szigetelve). Az egyes légcsatorna ágak légmennyiségének beállítása Comfoset zajtalan fojtóelemek beépítésével történik.

ComfoTube_Rundrohr_flat51_

Zehnder műanyag légcsatornák kör keresztmetszetű (NA75 és NA90) és laposított kivitelben

A komfort szellőztető rendszerekkel szemben támasztott követelményeket a DIN1946-6 foglalja össze, eszerint az elosztó légcsatorna hálózatban megengedett maximális légsebesség 3 m/s (normál fokozat). Ennek figyelembevételével a Zehnder légcsatornákban szállított levegő mennyisége a névleges szellőzési mennyiség esetén:

Comfotube 75 31,5 m3/h (nagyobb légmennyiség igény esetén a két légcsatornát kell a helyiségbe vezetni)
Comfotube 90 46,4 m3/h
Comfotube Flat 51 45 m3/h

A légcsatorna rendszerek építéséhez számos kiegészítő áll rendelkezésre. Többféle rácsfogadó elem és doboz, a hozzá tartozó szelepekkel vagy rácsokkal. Kérje külön rács katalógusunkat!

Zehnder_ComfoSet_75_P

Zehnder Comfoset a levegő mennyiségének beállítására

TVA-P75

Zehnder TVA-P 75 rácsfogadó elemek

Zehnder_Gitter_OnFloor_SacreCoeur_E_PrintLégcsatorna tisztítása

A légcsatornák belső védőfóliával ellátottak (Clinside).

InFloor_2008_m_Label_

Zehnder Comfotube Flat légcsatorna

A fólia igen kis sugarú hajlításkor sem sérül (minimum hajlítási sugár 1D). A Zehnder légcsatornák tisztíthatóságát a német központú Hygiene Institut (Gelsenkirchen) igazolja mindkét csőtípus esetén. A légcsatornák tisztítását 5-8 évente javasoljuk, erre kész technológia áll rendelkezésre a magyarországi felhasználók számára is.

Hygiene_Siegel_ComfoTube_75

Hygiene Institut

 

Z_ComfoTube_Original_Button_

Comfotube Flat Das Original

Nyári légcsatorna akció

A nyári időszakban az akcióban résztvevő forgalmazó partnerek jelentős kedvezménnyel kínálják a kör keresztmetszetű Comfotube 75 rendszerelemeket. Érdeklődni az akcióban résztvevő partnereknél lehet! Részletek a honlapon:  http://comfosystems.hu/hirek-esemenyek/55-zehnder-nyari-akcio

Comfotube 75 légcsatorna a nyári időszakban akciós áron kapható!

A Zehnder megoldásokról a gyár magyarországi képviselője vagy a magyarországi kereskedelmi partnerek nyújtanak tájékoztatást. (x)

Tóth István

értékesítési vezető

Zehnder Group Deutschland GmbH Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviselet

Mobil: 30-268-7010

Email: istvan.toth@zehndergroup.com

Web: www.comfosystems.hu

10 éves passzívház

$
0
0

Többek között ezt az épületet is megtekinthetik a nemzetkozi Passzívház Nyílt napokon

osztrák passzívház

Fotó: MAGK Architektur

Nem talált gazdára a két üres telek, bár gyönyörű kilátás nyílik a Bécsi-erdőre. A problémát, a csupán 15.0 m-es telekszélesség jelentette.

A MAGK Architekten építészei beleszerettek a városi zöldövezetben elhelyezkedő gyönyörű helyszínbe és belevágtak, mint építészek, építtetők és beruházók a keskeny telkek beépítésébe. Már 10 évvel ezelőtt világos volt a bécsi építészek számára, hogy csakis passzívházként tervezik meg a testvérpár ikerházat. Nem teljesen egyforma két épület született, kis eltéréssel fordulnak a gyönyörű kilátás felé a ferde falakkal megálmodott passzívház lakóterek.

passzívház 3

Fotó: MAGK Architektur

8 m széles, 13 m hosszú a házak alaprajza. Az épületekhez csatlakoznak a garázsok és gépkocsi beállók. A pincében, amely a termikus burok része, helyet kapott a szauna, fitnesz és a tároló helyiségek.

A fa tartóváz között 20 cm vastagságban természetes gyapjú hőszigetelést használtak. A belső térben vályogvakolatot alkalmaztak.

osztrák passzívház 3.

Fotó: MAGK Architektur

A beépített hővisszanyerős szellőzőrendszer felhasználja a konyhában keletkező gőz, valamint háztartási gépek és természetesen a bentlakók által termelt hőmennyiséget is.

osztrák passzívház 2.

Fotó: MAGK Architektur

Hőszivattyús rendszer fűti a leghidegebb napokon a padlóban elhelyezett csőrendszeren keresztül a nagyobb lakóhelyiségeket. A házon napkollektorokat és napelemeket helyeztek el.

Többek között ezt az épületet, és más passzívházat is megtekinthetnek majd a nemzetközi Passzívház Nyílt Napokon, november 13-15 között.

Ausztriában, Roitham településen egy másik épület, amelyet megtekinthetnek a látogatók a nyílt napokon:

kör passzívház

Foto: Günter Lang Forrás: IG Passivhaus

Passzívház Nyílt napok

Ezen a weboldalon, a lenti linken található az épületek listája. Forrás: IG Passivhaus

Ezen a linken találják meg a Passzívház Napokon megtekinthető épületeket:

http://www.passivhausprojekte.de/index.php?lang=en

Reméljük, Magyarországon is számos passzívház nyitja meg kapuit a passzívház téma iránt érdeklődők előtt.

Decentralizált lakásszellőztető megoldások

$
0
0

Decentralizált lakásszellőztető megoldások egyetlen falfúrással, légcsatorna szerelés nélkül

Zehnder_ComfoAir70_wohnen_04_OfficeFelújítások esetén, kisebb lakások esetén sem kell lemondani a hővisszanyerős szellőzés nyújtotta előnyökről. A decentralizált szellőztetőgépek egy vagy két helyiség szellőzését látják el. Ezek a gépek gyors és egyszerű megoldást kínálnak, egyetlen falfúrással, légcsatorna szerelés nélkül. A Zehnder megoldása a megszokott entalpia hőcserélőt alkalmazza, két ventilátoros kivitelben, folyamatos üzemmel. Ezek a gépek a nagy központi hővisszanyerők mini változatai. (A piacon kapható gépek többsége kerámiabetétes hőcserélős, egy ventilátoros, váltakozó áramlási irányú. Ezeket a gépeket párban kell telepíteni). Egy Zehnder decentralizált szellőztető egyedül is teljes értékű megoldást nyújt, nem kell párban telepíteni.

Comfospot 50

A legkisebb hővisszanyerős megoldás. Légszállítása maximum 55 m3/h, közepes fokozaton 40 m3/h. Entalpia hőcserélővel szerelt, ezért megakadályozza a szélsőséges páratartalmak kialakulását. (Az entalpia hőcserélőről a Passzívház Magazin 2015.4.9-i számában jelent meg egy írás: http://www.passzivhaz-magazin.hu/levego-levego-entalpia-hocserelo/ )

Zehnder_ComfoSpot_50_Edelstahlhaube_527005380_Office

Zehnder_ComfoSpot50_Explosion_OfficeA Comfospot 50 hővisszanyerő hatásfoka légszállítástól függően 64-82%, a páravisszanyerés hatásfoka 44-70%, elektromos fogyasztása 5-15W közötti. Zajszintje 11db(A) és 36db(A) között változik, normál fokozatban 24,9db(A), 3 méter távolságról mérve.

Hálószobába is telepíthető. A gépben két darab G4 szűrő található, a pollenszűrő opció. A készülék telepítése egyetlen furatot igényel, akár 60 cm vastag falazatba is szerelhető. A berendezés -15C°-ig üzemképes. A Comfospot 50 külső és belső rácsa festhető, így teljesen beleolvadhat környezetébe.

Zehnder_ComfoSpot50_Wohnzimmer_Frau_Titel_Office

ComfoAir 70

A ComfoAir 70 szellőztetővel akár két helyiséget is szellőztethet, ugyanis ebbe a készülékbe egy légcsatorna köthető oldalt vagy a gép hátoldalán. Például elhelyezheti a berendezést a fürdőszobában (ahonnan a párás levegőt a gép folyamatosan elszívja), de a frisslevegő bejuttatást megoldhatja a lakószobában.

Zehnder_ComfoAir 70_Zuluft_Abluft_Office

ComfoAir70_Geraet_mit_Wetterschutzhaube_rot_4c_Office

Zehnder_ComfoAir70_wohnen_04_Office

Maximum légszállítása 65 m3/h, entalpia hőcserélővel szerelt. Maximum hatásfoka 86%. Telepítő hálószobába is, zajszintje normál fokozatban 29,3 db(A), légcsatornázva akár 16,1db(A). A berendezés -15C°-ig üzemképes. Friss hír! Ez a készülék megkapta a passzívház minősítést!

Szeretne többet tudni a decentralizált szellőzésről?

A következő Zehnder oktatási napot kizárólag e megoldások részletes elemzésére szánjuk. Szó lesz a kerámiabetétes megoldásról, a két ventilátoros megoldásról, e rendszerek összehasonlításáról.(x)

Ha érdeklik Önt a részletek, jelentkezzen „decentralizált szellőzés workshop” rendezvényünkre: http://comfosystems.hu/hirek-esemenyek/78-decentralizalt-szelloztetok-workshop-2015-12-10


Milyen állapotban van az első passzívház szellőzőrendszerének csőhálózata 25 év után?

$
0
0

Megvizsgálták a 25 éves passzívház szellőzőrendszerének csőhálózatát.

26384738555_d737dbee70_zKorábbi cikkünkben beszámoltunk az első passzívház külső hőszigetelésének vizsgálati eredményeiről.

Dr. Feist professzor a jubileumi passzívház konferencián beszámolt a szellőzőrendszer vizsgálati eredményéről is. Darmstad Kranichsteinban épült az első passzívház 25 éve.

Tiszta-e a passzívház szellőzőrendszer csőhálózata 25 év után?

F8-as standard filtert használnak a friss levegő szűrésére az első passzívházban. A 25 év után történő kontrollmérés a filter okozta nyomás csökkenésre is kiterjedt. A nagy filter felületnek köszönhető a minimális levegőnyomás csökkenés. Normál üzemmódnál (106 (+/-) m3/h): 9,7 (+/-0,3) Pa-t mutat a vizsgálat, elhanyagolható a filter okozta levegőnyomás csökkenés.

A filter használatának nagy előnye, hogy kiválóan megvédi a szellőzőrendszer csőhálózatát az elszennyeződéstől és ezzel együtt a belső térbe sem jut be a szennyeződés.

A passzívházak előnyei között gyakran említjük a magas légkomfortot, amely nemcsak az egyenletes levegő hőmérsékletet jelenti (nincsenek hideg zónák), hanem a kiváló levegőminőséget is.

csőhálózat25 év után kamera segítségével vizsgálták meg a csőhálózat állapotát. A 25 év alatt nem volt csőtisztítás! Mégis nagyon jó eredményt mutatnak a 2016. február 20. és 21-én készített felvételek. Csak néhány helyen lehetett minimális por lerakódást tapasztalni a csővezetékek belsejében.

A felvételeket a későbbiekben a kiértékelések után a Passzívház Intézet interneten is elérhetővé teszi.

A jó eredményeknek köszönhetően érthető, hogy az Intézet továbbra is javasolja az F8, vagy F9 finompor szűrők használatát a külső, bejövő friss levegő megszűrésére.

Lehetőleg minél közelebb beépítve a friss levegő beszíváshoz!

Passzívház példa Csehországból:

$
0
0

csehpasszivhaz12005-2006 év folyamán a Csehországi Koberovy városkában, mely egy tájvédelmi körzetben, 430 m tengerszint feletti magasságban fekszik került felépítésre 13 könnyűszerkezetes épület Passzívházként.

A Prágai Műszaki Egyetem folyamatosan elemzi a projektet, melyben az épületek éves fűtési igénye megegyezik a Passzívház követelménnyel – 15 kWh/év.

Az épületek tájolásánál figyelembe vették az észak-déli irányt, amely a tetőn elhelyezésre kerülő napkollektorok valamint a szoláris hőnyereség szempontjából a legideálisabb volt (lásd térkép).

csehpasszivhaz2

A lakóépületek nagyon egyszerű alaprajzi kialakításúak, pince nélküli, földszint + tetőtér beépítésűek. Kihasználva az optimális felület-térfogat arány előnyeit. Fűtött garázs nem létesült, a gépkocsik elhelyezése az épülethez szervesen csatlakozó fedett (zöldtetős, fa szerkezetű) gépkocsi beállóban történik.

A földszinten külön gépészeti helyiség került kialakításra, melyben a gépi szellőzés, a hőszivattyús fűtési rendszer, vezérlései, tároló berendezései, hőcserélői kaptak helyet.

csehpasszivhaz7

Főbb épületszerkezeti anyagok:

  • Falak U = 0,10 W(m2K)
  • Magastető U = 0,08 W(m2K)
  • Padló U = 0,16 W(m2K)
  • Ablakok U = 0,72 W(m2K)
  • Földszinti födém U = 0,22 W(m2K)
  • Összesített hőveszteség    Qmax = 1,95 kW

A homlokzati falakban 10 cm homlokzati hőszigetelés + 30 cm Airrock ND hőszigetelő lemez helyezkedik el, a tetőben 44 cm Rockwool kőzetgyapot hőszigetelés a padlóban pedig 20 cm lépéshangszigetelő anyag került beépítésre.

csehpasszivhaz6

Az épületek kialakítása teljesen megegyező, csak homlokzati kialakításukban térnek el igazodva a tulajdonosi igényekhez.

Nagyon fontos megjegyeznünk e 13 lakóépületből álló egység kapcsán, hogy megvalósításukhoz jelentős többlet költség ráfordításra nem volt szükség, inkább a szemléletmód változás és a környezettudatosság igényelt nagyobb odafigyelést. Láthatjuk, hogy milyen harmonikusan illeszkednek be az épületek a tájvédelmi körzetbe, a tereprendezést is elvégezték egy időben az építéssel, nem láthatunk barikádszerű kerítéseket sem, hanem a természettel összhangban a kerítés növényzettel kerül kialakításra.

csehpasszivhaz3

A bemutatott példából is mutatja, hogy Passzívházat építeni nem olyan bonyolult és költséges dolog, mint ahogy azt sokan gondolják. Csak elhatározásra, jó tájolású telekre, és szakértő tervező – kivitelező gárdára van szükség.

Lestyán Mária
Építészmérnök
Rockwool Hungary Kft.

csehpasszivhaz4

csehpasszivhaz5

csehpasszivhaz8

csehpasszivhaz9

Passzívházba passzív hűtést!

$
0
0
Épülethez illő anyaghasználat az árnyékoló rendszereknél is.

Épülethez illő anyaghasználat az árnyékoló rendszereknél is.

A passzívházakba lehetőleg csak passzív hűtést alkalmazzunk. Törekedni kell arra, hogy ne elektromos energiát használjunk a nyári túlmelegedés enyhítésére.

Ez elérhető az intenzív éjszakai szellőztetéssel, valamint a megfelelő árnyékoló rendszerek használatával. Amennyiben lehetőségünk van átszellőztetett falszerkezet betervezésére, az nagy segítség a nyári túlmelegedés szempontjából, különösen a keleti oldalon. A reggeli, még hűvös mozgó levegő átöblíti a homlokzatot. A masszív, nagy hőtároló tömeggel rendelkező falszerkezet pedig gondoskodik arról, hogy a fal rétegeibe minél később jusson be a meleg, így éjszaka, az minél előbb le is tudjon hűlni.

Sokat javít a házon belüli szerkezetek hőtároló tömege. Példaként említve, a tetőtér beépítésnél gipszkarton lap helyett, a nagyobb tömegű gipszrost lap használata kerül előtérbe a nyári túlmelegedés miatt. Felmerül a válaszfalak szerepe is, hiszen a válaszfalak is jelentős tömeggel rendelkeznek.

A különböző vakolatokról egy későbbi cikkben adunk elemzést.
Természetesen nemcsak a német energetikai számításnál, a magyar szabványok szerint készülő számításnál is figyelembe vesszük milyen hőtároló tömegű épületet tervezünk. Ezért a nyári túlmelegedés számításánál az alap adat (a ház hőtároló tömege) is erősen befolyásolja milyen árnyékolásról kell gondoskodni.

Építészet: Wolfgang Ott- architekt

Építészet: Wolfgang Ott- architekt

A passzívházak esetében mindenképpen el kell végezni az ún. PHPP (Passivhaus Projektierungs Packet) számítást. Ezzel kell igazolni, hogy megfelel az épület a passzívház energetikai kritériumoknak.
A nyári túlmelegedés számításánál nem ajánlatos túllépni a 10 %-os túlmelegedést.  A belső hőforrásokra is figyelni kell, fölöslegesen ne termeljék a meleget. Erre is gondoljunk az internet böngészése közben! Persze azért a Passzívház Magazint olvassák szorgalmasan! :)

Mind a magyar szabványok szerinti hőtechnikai számítás, mind a PHPP számítás, különböző értekkel veszi figyelembe a lamellás külső, illetve lamellás belső árnyékoló szerkezetet. Valamint a lamellás szerkezeten belül megkülönbözteti az állítható lamellás szerkezeteket. Szintén külön értékkel szerepel a külső, kihúzható vászon árnyékoló.

Fontos szempont még az árnyékoló rendszerek beépítését úgy megtervezni, hogy a lehető legkisebb hőhídhatással kelljen számolni.
A későbbiekben bemutatjuk árnyékoló rendszerek beépítésének csomópontjait passzívházak esetében.

Passzívház iskola Frankfurtban

$
0
0

Beszámoló a 13. Német Passzívház Konferenciáról

Az iskola épülete

Az iskola épülete

Frankfurtban már a 2. iskola épül passzívházként.

Egy általános iskoláról van szó, amelyhez nagy tornacsarnok tartozik. Németország sem áll túl jó helyen a pisai felmérésben. Ezért a célkitűzés, hogy az iskolák passzívházként épüljenek, több hasznot is hozhat.

A tantermek levegője fontos szerepet játszik abban, hogy a gyerekek ne fáradjanak el az óra végére. Az órák végére elhasználódik a levegő, és van amikor a szünetben is elmarad a szellőztetés.

A szellőztetés jó ha megtörténik, de ezzel természetesen energiát veszítünk.

Bejárati csarnok

Bejárati csarnok

Egy passzívház iskolánál mindkét szempont megoldódik, vagyis állandó friss levegőt kap a tanterem a szellőzőrendszeren keresztül, így nem szükséges az ablakot kinyitni. Ezzel nem lesz energiaveszteség.

Természetesen a passzívház kritériumot nemcsak a hővisszanyerős szellőzőrendszer betervezése biztosította. A tervezők már a megfelelő épület elhelyezéssel, tájolással, tömegformálással sokat spóroltak az épület energiafogyasztásán.

Érdekesség, hogy az előcsarnokban elhelyezett táblán a gyerekek is nyomon követhetik a pontos mért értékeket, pl. a Co2 koncentrációt az épületben.
A jó tapasztalatok miatt egyre több iskola épül már passzívházként Németországban.

A pontos értékeket mérő tábla az előcsarnokban (nem minden értéket mért éppen, mert hétvége volt)

A pontos értékeket mérő tábla az előcsarnokban (nem minden értéket mért éppen, mert hétvége volt)

144 lakásos társasház passzívház kritériumokkal

$
0
0

Beszámoló a 13. Német Passzívház Konferenciáról

144 lakásos társasház

144 lakásos lakóépület komplexumot alakítottak ki 4 építész közreműködésével Frankfurt kellemes lakóövezetében, műemléki környezetben.


Az egykori villamos kocsiszín területén műemlékvédelem alatt álló épületek szomszédságában épült a passzívház kritériumokat elérő társasház 2 szintes mélygarázzsal. Az egykori kocsiszín épületekben egy élelmiszer áruház kapott helyet. Az üzlet nem passzívházként épült, itt is lehetett volna alkalmazni a passzívház tervezési elveket (Dr. Feist úr megjegyzése).

Bár egy beépített városi környezetben (beárnyékolás) van a többlakásos lakótömb, mégis sikerült elérni a kompakt tömegformálással, a szinte hőhídmentes épületszerkezeti, ill., csomóponti megoldásokkal a passzívház kritériumot.

Az egyik épületszárny aljában egy óvoda is működik, amely természetesen szintén megfelel a passzívház kritériumoknak.

Az egykori kocsiszínből átalakított élelmiszerüzlet

Az egykori kocsiszínből átalakított élelmiszerüzlet

A falszerkezet vegyes. A vasbeton pillérváz mellett a falszerkezet favázas szerkezet ásványgyapot kitöltéssel. A falszerkezet a külső felületen még egy polisztirol réteget is kapott.

Az épület nem elzárt területen fekszik, egy sétáló utca határolja az egyik oldalon, így a tervezők fontosnak tartották, hogy a földszinti homlokzat felület egy téglaburkolatot kapjon. A homlokzati kialakításnál alkalmazták egy részen a régi téglaburkolatot, ill. ahhoz hasonló megjelenést.

A falvastagság 38 cm. Fontos volt, hogy ne legyen extrém falvastagság, hiszen természetesen itt is az üzleti szempontokat figyelembe kellett venni.
A lakások nagyon kapósak voltak, gyorsan értékesítették. 2900 Euró / m2-es áron keltek el.

Az utcai homlokzat

Az utcai homlokzat

A helytakarékosság a gépészeti rendszer kialakításánál is szempont volt. Lakásonkénti szellőzőrendszer kiépítése mellett döntöttek. Külön működik tehát a szellőzés, és a fűtés, így helyiségenként szabályozható a fűtés, ill., független állítható a szellőzés mértéke a fűtéstől.

Már egy korábbi cikkünkben bemutatott társasházzal szemben itt nem a légfűtést alkalmazták, hanem külön fűtőtestek biztosítják a fűtést. Érdekesség, hogy a fűtőtestek az ajtó felett kerültek elhelyezésre, a friss levegő befújók elé.

144 lakásos társasházA passzívház konferenciával egybekötött kiállításon is egyértelműen látszott, hogy az építőanyag gyártók is nagyon igyekeznek, hogy egyre inkább megérje passzívházakat építeni.

Viewing all 33 articles
Browse latest View live